BİZİ ARAYIN KONUMU AÇ

DOĞALGAZ SİSTEMLERİ

 

Doğalgaz Projelerinin Çizimi
Proje Onaylatma ve Gaz Açma
Daire İçi Tesisatı
Sanayi doğalgaz tesisatları
Üretim doğalgaz tesisatları
Açık alan ısıtıcı doğalgaz tesisatları
 

Doğal Gaz

Doğal gaz büyük oranda metan, az miktarda da etan, propan, azot, bütan ve karbon-dioksitten oluşan renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır. En önemli özelliği temiz bir yakıt olması ve çevreyi kirletmemesidir. Gaz halinde olduğu için hava ile daha iyi bir karışım oluşturarak kolay yanar. Tam yandığında mavi bir alev oluşturur.

Doğal gaz boru hattı ile başta Rusya ve İran'dan olmak üzere, çeşitli ülkelerden ve sıvılaştırılmış olarak tankerlerle Cezayir ve Nijerya'dan temin edilmektedir. Gaz halinde olması nedeni ile daha hassas kontrol edilebilme imkanı bulunmaktadır. Kokusuz olması nedeni ile sızıntısı fark edilemeyeceğinden, özel olarak kokulandırılmıştır. Havadan hafif olması nedeni ile üstte toplandığından LPG' ye göre emniyet açısından bir avantaj teşkil etmektedir.

 

Güvenlik:

Doğal gaz, evinizde veya işyerinizde kullanmak için güvenli bir yakıttır. Sınırlı bir yanıcılık aralığına sahip olduğundan, yanmadan önce karışacak kesin bir doğal gaz ve hava bileşimi olmalıdır. Doğal gaz havadan daha hafif olduğu için, doğru havalandırıldığında güvenli bir şekilde yükselebilir ve dağılabilir. Tiyol doğal gaz dağıtım hatlarına enjekte edilir, böylece insanlar çok az miktarda olsa bile bir sızıntı olup olmadığını tespit edebilir. Çürük yumurta gibi kokar ve serbest bırakıldığında doğal gazla dağılır.

 

kaynak